son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Kabus köy’de erkekler, mavi kimlik istiyor

  Kabus köy’de erkekler, mavi kimlik istiyor

  Kabus köy’ de erkekler, mavi kimlik istiyor

  Diyarbakır ile Şanlıurfa illerinde arasında yer alan bir köyde 15 kişi erkek olmasına rağmen kadın kimliğine sahip olarak yaşıyor. Doğdukları sırada cinsel organlarının içe kapalı olması nedeniyle kız olarak kayıtlara geçerek ‘’pembe’’kimlik veriliyor. Hikayeleri oldukça buruk olan 15 vatandaşın büyüdükçe erkek olduğu anlaşılıyor ama ‘’pembe’’ kimliklerden kurtulmak için yardım bekliyorlar.

  Yaşadıkları yeri ‘’Kabus Köy’’ olarak değerlendiren kişiler; maddi imkanları olanların ameliyat olarak erkek olduklarını ispatladıklarını ve ‘’mavi’’kimliğe kavuştuklarını bildiriyor. Köyün ileri gelenleri ise 60 yıldır bu kabusun devam ettiğini söylüyor. 80 yaşında olup ‘’pembe’’ kimliğinden dolayı evlenemeyen ve askere gidemeyen erkekler durumdan fazlaca şikayet ediyor.

  Polis ve Jandarma arama noktaları en büyük sorun

  Bu rahatsızlık aynı aileden 4-5 kişi de çıkabiliyor ve en büyük sorun polis ve jandarma arama noktaları oluyor. Ergenliğe kadar cinsel gelişim bozukluğu olduğu aileler tarafından anlaşılmıyor ve sakal çıktığı anda doktora başvuruyorlar.

  11 çocuk babası S.K., çocukları doğduğunda kız ismi verdiklerini ve 10 yıl sonra doktora gittiklerinde erkek olduklarını öğrendiklerini belirtti. Oğlu için İstanbul’a giden baba, ‘’3 ameliyat oldu ve maddi imkanımız yok ve çocuğum zorunlu okulu bıraktı. Mahkeme olacak ama ne zaman kimliği değişecek ve ne karar verilecek bilmiyoruz. İstanbul’da çalıştığı sırada oğlunun polis arama noktasında ‘’pembe’’kimlik vermesinin sorun yaşamasına neden olduğunu belirten baba, bu hastalığı yaşayan u 13-14 kişi olduğunu belirtiyor.

  Anne Z.K. ise çocuğunun çok çile çektiğini, ameliyat sonrası iş bulamadığını, okula da devam edemediğini belirtti. Anne ‘’Çocuğum için yardım istiyorum hasta benim çocuğum.’’ dedi. Köyde yaşayan insanlar çaresiz bir biçimde yardım bekliyor.

  1 300x300 - Kabus köy’de erkekler, mavi kimlik istiyor

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ