son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Son Dakika… 2018 KYK Kredi Borçları ile İlgili Sıcak Gelişme…

  Son Dakika… 2018 KYK Kredi Borçları ile İlgili Sıcak Gelişme…

  2018 KYK Kredi Borçları ile İlgili Sıcak Gelişme…

   

  Binlerce üniversite mezunu genç, işsiz olduğu için KYK borçlarını ödeyemeyecek durumda ve bu nedenle umutla KYK öğrenim ve katkı kredi borçlarının silinmesini bekliyor.  CHP, KYK borçlarının silinmesi yönelik kanun teklifi hazırladı ve TBMM’ye sundu. Gaziantep CHP Milletvekili Mehmet Gökdağ tarafından hazırlanan yasa teklifine yönelik sonuç bekleniyor.

  CHP Milletvekili Mehmet Gökdağ, mezun olduktan sonra iş bulamadığı halde bu krediyi ödemek zorunda kalan binlerce genç olduğunu ve bu yüzden çaresizce borç batağına düştüğünü ifade ederek’’Devlet tarafından verilen krediler karşılıksız olmalıdır.’’ dedi. Sosyal medya üzerinden de imza kampanyası başlatılarak ‘’Kredi borçları silinsin.’’ diye borçlara tepkiler gösterilmeye başlandı.

   

  KYK’den alınan kredi borçları silinecek mi?

  Mehmet Gökdağ, kanun teklif gerekçesinde, “Her yıl üniversitelerden gençler mezun oluyor ama iş bulamadan daha Kredi Yurtlar Kurumu’nca verilen kredi borçlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Öğrenciler bu borçları, iki yıl sonra ödemeye başlamak zorunda ve kredi ödemeleri ertelenemiyor. Aylık %1,40 gecikme faizi uygulanıyor.’’ İfadelerine yer verdi.

  Mehmet Gökdağ, “Türkiye’de üniversite mezunu 947 bin işsiz genç var. İş bulma konusunda yaşadıkları sıkıntı nedeniyle bir de kredi ödemeleri zorluğu eklenince ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalıyorlar.  Bu nedenle katkı ve öğrenim kredileri karşılıksız olmalıdır.’’ dedi.

  CHP Gziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ tarafından verilen kanun teklifi kabul edilirse, yüz binlerce gencin beklediği sonuç ortaya çıkacak ve KYK öğrenim ve katkı kredi borçları silinecek.

   

  ‘’KYK Kredi borçları silinsin’’ imza kampanyası başladı

  Change.org adlı site üzerinden, KYK kredi borçlarının silinmesine yönelik imza kampanyası başlatıldı. Twitter üzerinden örgütlenen sosyal medya kullanıcıları, #KykBorcumuzaÇözümİstiyoruz-  platformunda konu ile ilgili taleplerini yazdı. Twitter üzerinden yapılan paylaşımla “İşadamlarının ya da futbol kulüplerinin vergi borçları milyonluk olmasına rağmen siliniyor, devlet zorluklar altında okuyan gençleri borçlandırıyor. KYK borçları silinsin.’’ İfadelerine yer verildi.

  1 300x300 - Son Dakika... 2018 KYK Kredi Borçları ile İlgili Sıcak Gelişme...

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ