son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Sakarya Üniversitesi’nden ‘’kripto para madenciliği’’’ incelemesi

  Sakarya Üniversitesi’nden ‘’kripto para madenciliği’’’ incelemesi

  Sakarya Üniversitesi’nden ‘’kripto para madenciliği’’’ incelemesi

  Sakarya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın, kripto para madenciliği yapıldığına dair iddialar için açıklama yaptı. Sakarya Üniversitesi’nin internet sunucusu kullanılarak madencilik yapıldığı iddia edilirken Yalçın, Teknokent tarafından sanal madencilik yapıldığını ve firmanın bu konuda uyarıldığını, bunun üzerine faaliyetlerin durdurulduğunu belirtti. Aynı zamanda üniversite içinde yapılan incelemelerde böyle bir bulgunun olmadığını ve incelemelerin devam ettiğini söyledi.

  Yalçın ‘’Sakarya Üniversitesi’nin bilgisayar altyapısı, enerji sistemi ile sunucusu yardımıyla ‘’kripto para madenciliği’’ yapıldığı iddia edildi. Böyle bir şüpheye neden olan ise, yavaşlama ve internet üzerinden yapılan sınavlar neden oldu. Üniversite de görev yapan Prof. Dr. Ümit Kocabıçak adına açılan sahte sosyal medya hesabı üzerinden ‘Kripto para madenciliği’’ ortaya çıkarıldı. ‘’Doğru’’şeklinde yapılan paylaşım da üniversiteye gözleri çevirdi. Hemen üniversitede araştırma komisyonu kuruldu ve ilk incelemede, üniversite sistemine yönelik bir bulgu bulunmadı.’’ ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Yalçın açıklamalarında ‘’Ümit Hocam’ın adı kullanılarak sahte hesabı açılmış, konu ile ilgili savcılığa başvuruda bulunduk. Bilişimden 3 hocamızı konu ile ilgili görevlendirdik. İddia konusu olan tüm konular hakkında, kurumumuza ulaşan her türlü bilgi doğrultusunda inceleme yaptıracağız. Teknokent şirketinin bulunduğu taraf var, Sakarya Üniversitesi’nin içerisinde olup olmadığı var. En kısa zamanda detaylı bir rapor hazırlayarak, bilgilendirme yapacağız. Firmanın çalışmaları olmuş ama üniversitemizin konu ile alakası yok. İncelemelere devam ediyoruz, ilgimiz var mı yok mu öğreneceğiz. Dönemsel yavaşlıklar yaşanması normal çünkü 90 bin öğrencimiz var, yoğunluklar belli dönemde yaşanılıyor. Bir yılda çevrimiçi 300 binden fazla sınav yapıldı ve sadece bin küsurunda sorun oldu. Sistem sürekli kontrol altında ve devamlı gözetleme yapan sistemlerimiz mevcut.  Küçücük de olsa hiç bir şeyi kaçırmak istemiyoruz. Sonuçları detaylı bir rapor hazırlayarak; kamuoyuna duyuracağız.’’ dedi.

  Adına sahte hesap açıldı…

  Prof. Dr. Ümit Kocabıçak Twitter’dan açıklama yaparak durumun kendisi ile alakası olmadığı ve sahte hesap açılarak yapıldığını ve konu ile ilgili savcılığa suç duyurunda bulunduklarını belirtti. Kocabıçak ‘’Olayları seyirci olarak dışarıdan izliyorum. Komisyon kurduk iddialar üzerine ve tüm iddialar komisyon tarafından inceleniyor. Delinin biri kuyuya taş attı ve 40 akıllı çıkarmayı başaramadı. Nisan ayında adıma sayfa açılmış ama benim dün haberim oldu. Sayfayı açan kişinin bulunması için talepte bulunarak; kanuni işlem yapılmasını da taleplerim içerisinde ilettim. Bu konuyla ilgili olarak bize gelip görüşülseydi çok daha iyi ve anlamlı olurdu” dedi.

  Teknokent sanal para madenciliği yapmış

  Sakarya Üniversitesi Teknokent Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ‘’Sakarya Teknokent A.Ş. bünyesinde hizmet veren bir akademisyene ait firma nisan ayında bulundu ve direk kendisine 28 Mart 2018 tarihinde 2018-079 sayılı resmi yazı ile gerekli uyarı yapılmış. Faaliyetlerin durdurulması istenerek; firmanın kripto para madenciliği işlerine son vermesi sağlanmıştır. Firma tarafından faaliyetler 3 ay sürdüğü belirlenirken; bu işlemlerde kendi internet bağlantısını ve enerji sayacını kullanarak işlem yaptığı belirlenmiştir. Enerji kullanım bedeli firmaya aylık olarak fatura edilmiştir.”

  1 300x300 - Sakarya Üniversitesi'nden '’kripto para madenciliği’’' incelemesi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sabiya dedi ki:

   Kimin aklına gelmişse bravo… 40 yıl düşünsem üniversitenin sistemini kullanarak kripto para madenciliği yapacağım aklıma gelmezdi 🙂

  BİR YORUM YAZ