son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Yeni çipli kimlik kaybedilirse ne yapılmalı?

  Yeni çipli kimlik kaybedilirse ne yapılmalı?

  Yeni çipli kimlik kaybedilirse ne yapılmalı?

   

  2 Ocak 2017 yılında dağıtımına başlanan çipli yeni T.C kimlikleri kaybedilirse neler yapılmalı ve nereye başvurulmalı gibi soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı mutlaka okumalısınız. 

  Eski kimlik kartları kaybolduğunda, kimliğinizi ele geçiren kişiler kimliklerinizle kredi çekmekten şirket kurmaya, mükellefiyet kaydından evlenmeye kadar birçok işlemi gerçekleştirebiliyordu. Ama artık çipli kimliklerle bunları yapabilmek imkânsız hale getirildi.  Yeni çipli kimliğiniz kaybolduğunda ya da çalındığında yapılması gereken ilk iş kayıp ya da çalıntı bildirimi yapılmasıdır. Böylelikle kimliğiniz hemen iptal edilecektir.

   

  Çipli kimlik iptal edildikten sonra…

  Çipli kimliğiniz kaybolduğu ya da çalındığı zaman hızlı işlem yapmak adına hemen Alo 199 aranılarak kimlik iptal ettirilmelidir. Bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü’ne giderek de şahsen işlem yaptırabilirsiniz fakat bu zaman kaybına neden olacaktır. Çipli kimlik iptal ettirildikten sonra yeni kimlik başvurulacak ama bunun öncesinde muhtarlıktan “nüfus cüzdanı talep formu” alınması gerekecek. 3 adet 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf ve muhtarlıktan alınan başvuru evrakı ile Nüfus Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapılacak. Başvuru sırasında kimliğinizi ispat etmek adına ehliyet, memur ya da avukat kimlik kartı, pasaport gibi evrak bulundurmanız işlemleriniz yapılmasını kolaylaştıracaktır.

   

  32 TL bir ücret ödeniyor

  Eskiden belli bir cezası olan kimlik kaybetmenin yasada yapılan değişiklikle kaldırılması sonucu; idari para cezası yerine 32 TL değerli kâğıt ücreti ödenmesi yeterli olacak.

  1 300x300 - Yeni çipli kimlik kaybedilirse ne yapılmalı?

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ