son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Vücut Çatlakları ile Savaşmanın Püf Noktaları

  Vücut Çatlakları ile Savaşmanın Püf Noktaları

  Vücut Çatlakları ile Savaşmanın Püf Noktaları

   

   

  2 7 300x180 - Vücut Çatlakları ile Savaşmanın Püf NoktalarıVücut çatlakları vücutta ince çizgiler ve soluk bir şekilde meydana gelir. Bu çatlaklar daha çok kişide kollar ve karın bölgesinde, göğüs ve kalçalarda meydana gelir. Bazı durumlarda meydana gelen çatlaklar vücudun bütün bir bölümünü katlayabilir. Vücut çatlakları daha çok hamilelik ile ortaya çıkar. Bunun yanında hızlı kilo alıp verme, ergenlik dönemi, hızlı büyüme, hormonlarda ki ani değişimler, genetik faktörler ve stres gibi sorunlar kişide vücut çatlaklarının meydana gelmesine neden olur.

   

  Cildin gerilmesi sonucunda ciltte esneklik sağlayan kolajen bozulur ve bunun sonucunda kolajenin üretimi yavaşlar ve hasarlar görür. Bu hasar sonucunda ciltte ince çizgiler halinde çizgiler meydana gelir. Ayrıca kilo almak vücutta çatlak oluşması için tek başına geçerli bir sebep sayılmaz. Kilo alımı ve verme sonucunda hormonlarda meydana gelen değişimler kolajen ve kolajen liflerinin esneklik yapısının bozduğu için çatlakların gözle görülür şekilde ortaya çıkmasına neden olur.

  Ayrıca kişinin aile genleri de vücutta çatlakların meydana gelmesinde büyük önem taşır. Çatlaklar ilk önce vücutta pembemsi ve kırmızı bir renkte meydana gelir. Ancak zamanla meydana gelen bu pembemsi ve kırmızı renkte ki çizgilerde aşınmalar meydana geldiği için bu çizgiler çatlak oluşmasına neden olur. Ciltte meydana gelen çatlaklarda alınacak en büyük önlem meydana gelen çatlakların ve bu bölgenin nemli tutulmasıdır

  1 16 300x217 - Vücut Çatlakları ile Savaşmanın Püf Noktaları

  Vücut Çatlaklarına İyin Gelen Besinler   

  Vücut çatlaklarının oluşumunu engellemek adına E vitamini çok etkili bir yağdır. E vitamini içeriğinde ki zengin mineraller sayesinde vücudun esnekliğinin artmasına yardımcı olur ve bu durumda da cilt çatlaklarının önüne geçilmiş olur. Çünkü cilt ne kadar esnek olursa meydana gelecek olan çatlak miktarı da o kadar az olacaktır. Bunun yanında Hint yağı, kakao yağı, zeytinyağı, kuşburnu yağı, avokado yağı da cildin esnekliğinin artmasına yardımcı olduğundan dolayı ciltte meydana gelecek olan çatlak oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

  1 300x300 - Vücut Çatlakları ile Savaşmanın Püf Noktaları

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ