son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Sıcak ve Soğuk Kompres Hakkında Bilgiler ve Uygulanışı

  Sıcak ve Soğuk Kompres Hakkında Bilgiler ve Uygulanışı

  Sıcak ve Soğuk Kompres Hakkında Bilgiler ve Uygulanışı

   

  2 25 300x200 - Sıcak ve Soğuk Kompres Hakkında Bilgiler ve UygulanışıKompres sıcak veya soğuk olarak uygulanan çeşitleri ile hasar gören bölgeye yapılan tampon anlamına gelir. En çok düşme sonucunda hasar alan bölgeye ağrı ve şişmesini önlemek için uygulanan bir yöntem olan soğuk kompres ile öğrendiğimiz bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemi öğrenmemize en büyük katkı sağlayan spor futboldur. Çoğunlukla maç izlerken gördüğümüz, futbolcuların düşmeleri sonucunda bacaklarına uygulanan bu yöntem soğuğun etkisi ile hasar alan bölgenin ağrısını hissettirmeden geçici olarak hızlı sonuç veren bir yöntemdir.

   

   

  Sıcak Kompres

  Sıcak kompres daha çok bel ağrılarında, ayakaltı ağrılarında ve karın ağrılarında uygulanan bir çeşididir.

   

  Soğuk Kompres

  Daha çok sporcuların kullandığı bir tedavi yöntemi sayılan kompres aynı zamanda günlük hayatımızda doktor gerektirmeyen küçük düşmelerde kullanılır. Darbe aldığımız bölgede oluşacak olan şişme ve ağrıyı önlemek için uygulanır.

  1 36 300x164 - Sıcak ve Soğuk Kompres Hakkında Bilgiler ve Uygulanışı

  Kompres Uygulanış Yöntemi

  Sıcak kompres ağrı olan bölgeye sıcak su torbası koyarak veya sıcak havlu koyarak uygulanır. Sıcağın etkisi ile hissedilen ağrı hafifler. Ağrı olan bölgedeki kaslar ısındığı için rahatlar.

  Soğuk kompres buz torbası ile uygulanır. Hasar alınan bölgeye buz torbası koyarak bölgedeki acının soğuğun etkisi ile hissedilmemesi amaçlanır. Acı hissettiren darbelerde soğuk kompres, ağrı hissettiren durumlarda sıcak kompres uygulanır. Soğuk kompres ağrıyı hissetmemek için uygulandığından dolayı tedavi edici değildir.

  Eğer düşme gibi küçük bir darbe aldıysanız, doktor kontrolü gerektirmeyen bir durum olduğundan eminseniz soğuk kompres ile tedavinizi sonlandırabilirsiniz ancak kafa veya bacaktan alınan darbelerde soğuk kompres ile doktora gidene kadar ağrınızı azaltmanız önerilir. Ciddi durumlarda sadece soğuk kompres bir tedavi şekli değildir. Soğuğun etkisi ile hissetmediğiniz bölgede ciddi bir hasar oluşmuş olabileceğinden dolayı muhakkak bir doktor kontrolü gerekir.

   

  1 300x300 - Sıcak ve Soğuk Kompres Hakkında Bilgiler ve Uygulanışı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ