son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  AIDS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

  AIDS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

  AIDS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

   

   

  1 24 300x190 - AIDS Hastalığı Belirtileri ve TedavisiTürkçesi Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromudur. HIV virüsü kan yolu, cinsel ilişki, anne karnındaki çocuğa ve emzirme ile bulaşmaktadır. HIV virüsü vücudumuza girdiğinde bağışıklık kazanmamızı sağlayan sitemi çökertir. Böylelikle vücudumuz en kolay hastalığa bile karşı koyamadan virüs vücudumuza girmiş olur. Hastalıklara karşı koymak imkânsız hale gelmektedir. Ancak HIV virüsü vücuda hemen girdikten sonra fark edilmez. HIV virüsü vücutta iken herhangi bir belirtiye sebebiyet vermeyebilir. İlk olarak 1981 yılında ortaya çıkan bu virüs hızlı bir şekilde yayılma göstermiştir. Ülkemizde 8000’den fazla AIDS hastası bulunmaktadır. Hastalığa yakalananların çoğu kadındır. 2017 yılına kadar AIDS’ten dolayı 225.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

   

  Tedavisi

  AIDS için şimdiye kadar kesin bir çözüm yolu bulunamamıştır. Eğer HIV virüsü insan vücuduna bir kere bulaşırsa artık ondan kurtulma şansı yoktur. Fakat virüsün etkilerini engellemek için bazı ilaçlar üretilmiştir ama genel olarak HIV virüsüne etki etmemektedir. Bunlardan ilki AZT adındaki ilaçtır. Bu ilaç virüsün çoğalmasını engellemektedir. AIDS hastalığına yakalanan kişinin daha uzun yaşamasını sağlamakta ve daha kaliteli bir yaşam sürmesi için kullanılan bir ilaçtır.

  2 14 300x201 - AIDS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

  Belirtileri

  HIV virüsü vücuda girdikten sonra belli evrelerde belirti göstermemektedir. HIV virüsünün belirtileri çok dikkat çekmemektedir. Bu yüzden birden fazla kişi ile cinsel ilişkiye girdikten sonra test yaptırılması gerekmektedir. Ancak korunarak kondom kullanmak da HIV virüsünün bulaşmamasını engellemez. Kısa dönemde HIV virüsüne yakalanan hasta değişik ateşli hastalıklara yakalanmaktadır. HIV virüsü vücuda girdikten 2 ile 6 hafta arasında belirti göstermeye başlar. Bu nedenden dolayı hastalık genel olarak geç fark edilmektedir. Bulaştıktan sonra geçirilen tüm evreler HIV enfeksiyonu olarak adlandırılmıştır. Ancak virüsün son evresi AIDS olarak adlandırılır.

   

  1 300x300 - AIDS Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ