son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Eski Yöntem ile Kan Grubu Ölçümü Yapmak Yanlış Bilgiler Veriyor

  Eski Yöntem ile Kan Grubu Ölçümü Yapmak Yanlış Bilgiler Veriyor

  Eski Yöntem ile Kan Grubu Ölçümü Yapmak Yanlış Bilgiler Veriyor

   2 25 229x300 - Eski Yöntem ile Kan Grubu Ölçümü Yapmak Yanlış Bilgiler Veriyor

  Geçmişte fayansa damlatılarak kan grubuna bakıma yöntemi ile kan grubunu öğrenen kişilerin %5’inde hata olduğu belirtildi. Bu yöntemle kan grubuna bakılmasının sağlıklı olmadığını belirten Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, Türk Kızılay’ında görev yapmaktadır. Gök, kan vermekle ilgili çoğu bilginin yanlış olduğunu söyleyerek; kişinin anne, baba ve kardeşlerine kan veremez ifadesi ile eksik bilgi olduğunu ve tansiyon hastalarının da kan bağışında bulunabileceğini, bu bilgilerin doğru bilinen yanlışlar olduğunu açıkladı.

   

  Manisa Sana Kanım Feda…

  Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kızılay’ı Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürlüğü iş birliği kapsamında kan bağışında artışı sağlamak amacıyla ‘’Manisa kanım sana feda’’ projesini başlattı. Bu proje kapsamında öğrencilerin ve öğrenci velilerin kan bağına yönlendirilmesi hedeflendi.  Proje hakkında öğretmenleri bilgilendiren Kan Merkezi Müdürü Gök, “Ehliyetlerde kan grubu yazılmaktadır ama bu yazılan kan gruplarının %5’i ne yazık ki eski yöntemle belirlendiği için hatalı ve 2007’den sonra gelen teknoloji ile birlikte 1 tüp kan alınarak; kan grubu makinelerde belirleniyor.  O kan grubunu herkese kan verdiği öğretilmişti ve bu bilgiyi unutun herkes sadece kendi grubundan kan alabilir ve verebilir. Tek bir kan grubu var verici olan o da 0 negatiftir, o grup kana sahip olan kişi herkese kan verebilir.’’ şeklinde bilgilendirme yaptı.

   

  Kan bağışı için doğru bilinen yanlışlar…

  Gök, aynı zamanda kan bağışı ile ilgili doğru bilinen yanlışları açıklayarak ‘’Kişi hasta olacağı korkusuyla kan vermemekte fakat asıl sağlıklı olan kan vermektir. Tansiyon hastaları kan veremez yargısı da yanlıştır. Tansiyon hastasının kan vermesi, tansiyon ve kolesterolü geçici olarak düzenler. Bilgiler güncellenmelidir ve doğru biline yanlışlar düzeltilmelidir.’’ dedi.

  3 22 300x170 - Eski Yöntem ile Kan Grubu Ölçümü Yapmak Yanlış Bilgiler Veriyor

  Kan verme oranı eğitimli kişilerde düşük…

  Gök, İzmir bölgesindeki istatistiksel verileri paylaşırken ‘’İzmir’de 10 bin doktor görev yapıyor ve bu kişilerin 218’si kan bağışında bulunmuş. Zengin ve eğitimli kesim çok az kan veriyor. Sanırım fazla sorgulamadan kaynaklanıyor. İğneden hastalık geçer mi gibi tedirginlik yaşarken aslında bencilce davranılıyor. Öğretmenlerde %5 gibi düşük bir oranda kan bağışında bulunuyor. Şeklinde değerlendirme yaparak; kan bağışının bilinenin aksine sağlıklı olduğunu ve hayat kurtardığını belirtti. Aynı zamanda ehliyet ile ilgili uyarıyı yenileyerek, eski kan grubu bilgilerinin güncellenmesi gerektiği konusunda uyarı da bulundu.

  1 300x300 - Eski Yöntem ile Kan Grubu Ölçümü Yapmak Yanlış Bilgiler Veriyor

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ