son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Kanser kaydında Türkiye Yüzde 100’e ulaştı

  Kanser kaydında Türkiye Yüzde 100’e ulaştı

  Kanser kaydında Türkiye Yüzde 100’e ulaştı

  Halk Sağlığı Genel Müdürü Hüseyin İlter, ‘’2014 yılında başlayan ve 81 ilimizi kapsayan çalışma doğrultusunda kanser kayıt hizmetleri başlatılmış olup, %100 kapsama oranına ulaşılması sağlanmıştı.’’ dedi.

   

  1-7 Nisan Kanser Haftası

  Dr. Hüseyin İlter, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamalar ile kalp damar hastalıklarından sonra bilinen ikinci ölüm sebebinin hem Türkiye’de hem de dünyada kanser olduğunu belirtti.

  Türkiye’de son 5 yıla ait verilerin incelendiğinde kanser sıklığında bir azalma ya da artış olmadığını belirten İlter, verileri değerlendirildiğinde, kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığını bildiren İlter, ” Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD gibi gelişmiş ülkelere nazaran ülkemizde kanser görülme oranı çok daha düşük.’’ dedi.

   

  Kanser tedavisinde erken tanı çok önemli

  Kanser tedavisinde erken tanının çok önemli olduğu belirten Dr. Hüseyin İlter, ‘’Kanser türlerine yönelik uyaranların erken keşfedilmesi, araştırılması ve ileri tetkiklerin yapılması hastalardaki kanser hastalığına erken tanı şansını arttırmaktadır. ‘’ dedi.

  Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için imkanlar doğrultusunda tarama programları yürütülmekte olup; toplum tabanlı kanser taramaları için KETEM kurulmuştur. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), 33’ü mobil olmak üzere 199 tanedir. KETEM’ler hastane dışında Sağlıklı Yaşam Merkezleri olarak planlanmakta olup her türlü konuda vatandaşı bilgilendirmektedir.

  1 300x300 - Kanser kaydında Türkiye Yüzde 100'e ulaştı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ