son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Zatürre Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Zatürre Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Zatürre Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

   

  1 39 300x257 - Zatürre Hastalığı Hakkında Bilinmesi GerekenlerZatürre, yoğun antibiyotik uygulama ile tedavi gerektiren hastalıktır. Aşırı sigara tüketen kişilerde, şeker-diyabet hastalarında ve farklı kanser türüne yakalanmış kişilerde daha sık rastlanır. Aşırı soğuk algınlığı bile zatürreye yol açabilir. Çocukların ve 60 yaş üzeri kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olduğundan gerekli aşı yapılmalıdır. Zatürre hastalığının üç çeşidi vardır: Lober, Virüs ve Bronköpnomini

  Zatürre, akciğerlerde ortaya çıkan iltihaplanma sonucu yaranan ölüm tehlikesi taşıyan hastalıktır. Bakteri, mantar ve enfeksiyon taşıyıcısı olan virüslerin akciğer fonksiyonlarını bozarak sıvı toplamasına neden olan zatürre ölüm tehlikesi bile taşır. Akciğerlerde hava değişimi rolünü üstlenen hava kesecikleri-Alveoller iltihaplanması zatürre hastalığına sebebiyet verir.

   

  Zatürre hastalığına yakalanmış kişilerde balgamlı öksürük, göğüs bölgesinde ağrılar, dudaklarda uçuk yaraları, dilin beyaz tabaka ile örtülmesi, nefes alma sorunu, aşırı yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler meydana çıkar. Hastalık ciddiyet taşıdığı için mutlaka doktor tedavisi gerektirir. Zamanında tedavi olunmayan hastalarda ölüm riski artar.

   

  Zatürre Hastalığı Bulaşıcıdır

  3 22 300x247 - Zatürre Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  En tehlikeli hastalıklar listesinde ülke üzere beşinci yerde olan Zatürre hastalığı bulaşıcı hastalıktır. Solunum yolu ile bulaşan zatürre, hasta bir kişinin havaya dağıttığı virüsler sonucunda sağlam kişiye bulaşır. Ortak kullanım mekânlarında öksüren, hapşıran biri ile yakın temas sizi zatürre hastalığına bulaştırabilir. Genellikle soğuk aylarda yaygınlaşan grip hastalığı zatürre hastalığına dönüşebilir. Bu nedenle hiçbir grip türü tedavisiz bırakılmamalıdır.

  Zatürre Hastalığı vücut direnci güçlü olmayan kişilerde daha sık rastlanır. İyi dinlenmek, bol vitaminli yiyecekler tüketmek (özellikle kış aylarında), gerekirse grip aşısı olmak sizi bu hastalıktan korur. Unutmayın ki, zatürre hastalığına yakalanan her 100 hastadan beşi bu hastalığa yenik düşerek dünyasını değişiyor.

   

  1 300x300 - Zatürre Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Reis dedi ki:

   On numara beş yıldız

  BİR YORUM YAZ