son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Son dakika… Kimyasal saldırı sonrası Trump ‘Hayvan Esad’ dedi

  Son dakika… Kimyasal saldırı sonrası Trump ‘Hayvan Esad’ dedi

  Son dakika… Dünya çapında kimyasal kavgaya Trump ‘Hayvan Esad’ diyerek tepki gösterdi

  Az önce Donald Trump Twitter’dan yaptığı paylaşımla Doğu Guta’da yapılan kimyasal saldırıyı kınayarak saldırıya yönelik İran Ve Rusya’yı suçladı. Suriye’nin lideri Beşar Esad için ise ‘’Hayvan’’ ifadesini kullandı.

  Türkiye, kimyasal saldırıyı şiddetle kınarken; şüphelerin rejimin düzenlediği yönünde olduğunu bildirdi. İngiltere ise Rusya ile Şam rejimi kınama mesajında suçladı.

  Yapılan gaz saldırısı sonucu Doğu Guta’da en az 80 kişinin öldüğü belirtildi. Moskova yönetimi, gaz saldırısının düzmece olduğunu belirterek; Washington yönetimi suçladı. Muhaliflerin bölgeden çıkmasını engellemek adına Washington’un çalışmalar yaptığını söyledi.

  Şam yakınlarında yaşanan kimyasal saldırı Rusya ile ABD’yi kaşı karşıya getirdi.

  ABD, saldırıya ilk tepki gösteren ülke oldu

  ABD başkanı, Besar Esad’a ‘’Hayvan Esad’’ derken, Rusya ile İran’ı suçlamayı ihmal etmedi. Trump Suriye’nin bu hale gelmesinin nedenini eski başkan Obama’ya bağlarken, Esad’ın saldırının bedelini mutlaka ödeyeceğini yazdı.

  Trump’ın mesajında yazdıkları ‘’Kimyasal saldırı nedeniyle kadın ve çocuk dahil olmak üzere çok sayıda kişi öldü. Suriye ordusu tarafından bölge çevrilmiş ve kitlenmiş durumda, dünya ile bağı kopartılıyor. Rusya ile İran hayvan Esad’ı destekledikleri için çok suçlu ve olaydan sorumlu ve bedelini ödeyecekler. Obana çizilen kırmızı çizgiyi korumayı başarsaydı Suriye’deki felaket çoktan bitmişti ve Hayvan Esad tarih olmuştu.’’

  Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert, sert tepki gösterdikleri kimyasal saldırı için Washington yönetiminin saldırı nedeniyle her türlü adımı atarak tepki göstereceğini ilan etti.

  Bir sert açıklama Türkiye’den geldi

  Türkiye kimyasal tepkiyi şiddetle kınarken yaptığı açıklamada ‘’7 Nisan akşamı Suriye Duma’yı hedef alan yaptığı kimyasal saldırı ile çok sayıda sivilin ölmesine neden olmuştur. Güçlü şüpheleri üzerine çeken rejim tarafından silahlı saldırının yapıldığını biliyor ve kınıyoruz. Suriye’nin kimyasal silah kullanımı BM Güvenlik Konseyi’nin 2118, 2209, 2235 sayılı kararlarını hiçe saydığının göstergesidir. Uluslararası toplumun kimyasal saldırıya karşı tepkisini koymasını ve kuruluşların bu saldırıyı hemen soruşturmasını istiyoruz. Bu saldırıların cezasız kalmaması adına ülke olarak gerekli adımları atmayı planlıyor ve birlik olmaya çağırıyoruz.’’ şeklinde ifadelere yer verildi.

   

  1 300x300 - Son dakika... Kimyasal saldırı sonrası Trump 'Hayvan Esad' dedi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ