son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  1 Nisan’da Kodlu Yumurta Sistemine Geçiliyor

  1 Nisan’da Kodlu Yumurta Sistemine Geçiliyor

  1 Nisan’da Yumurta Kod Uygulaması Başlıyor

   

  Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ne göre ‘’yetiştirme metot kodu’’ bulunmayan yumurtalar 1 Nisan tarihinden itibaren satılamayacak. Böylelikle tüketici yediğini yumurtanın ne olduğunu bilecek ve organik süsü verilmiş yumurtalar satılamayacak.

  www.724haberciniz.com 300x168 - 1 Nisan'da Kodlu Yumurta Sistemine Geçiliyor

  Artık tüketici aldatılamayacak

  Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon konu ile ilgili açıklamada bulunurken, yumurta üzerinde bulunan numara ile yumurtanın hangi çiftlikte ve hangi ortamda, nasıl yetiştiğine dair bilgilendirme yapacak numaralar olduğunu belirtti. Bu numaralar sayesinde tüketicinin aldatılamayacağını savunan Afyon ‘’Yumurtalarda bulunacak kodlar, üretim şartlarını ifade edecek ve organik tavuk ise 0, serbest dolaşan tavuk 1, kümeste özgür tavuk 2, kafes tavuğu 3 ile kodlanacak. Kodların yanında TR yazacak ki o da yumurtanın Türkiye üretimi olduğunu ifade edecek.  Hemen arkasında üretildiği ilin plaka kodu ve devamında işletmenin 12 haneli kodu yer alacak. Böylelikle tavuğun hangi çiftliğe ya da kümese ait olduğunu anlayacağız.  Bunun altında yumurtlama tarihi olacak ama mecburi olmayacak, ama etikette yumurtlama tarihi zorunlu olacak. ‘’ dedi.

   

  ALO 174 ile kodlar denetlenebilecek

  Tüketiciler, aldıkları kodlu yumurtalar ile yumurtaları kontrol etme şansına sahip olacak diyen Afyon ‘’Vatandaşın kandırılmasını istemiyoruz. Vatandaş kodlar sayesinde yemek istediği yumurtayı yiyecek. Zaten üzerinde işletme kodu olan yumurta tercih edilmelidir. Vatandaşlar numaraları teyit etmek için Yumurtacılar Birliklerini ya da ücretsiz Alo 174 Gıda Hattı’nı arayarak kontrol yapabilecek.” şeklinde açıklama yaptı.

  1 300x300 - 1 Nisan'da Kodlu Yumurta Sistemine Geçiliyor

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nihat aydın dedi ki:

   Tavuğu kötüne kadar düşünceli insanlığımız

  BİR YORUM YAZ