son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Kimlik Fotokopilerine Dikkat!

  Kimlik Fotokopilerine Dikkat!

  Kimlik Fotokopilerine Dikkat!

  Dolandırıcıların yeni tekniği kimlik fotokopileri ile SIM kart çıkararak tek kullanımlık şifre ile hesapları boşaltıyor. Kişi telefonu ile arama yapamadığında ve kendisine ulaşılamadığında durumu araştırıyor ve GSM bayisine gidip sorguladığında durumu öğreniyor fakat geç kalınmış olunuyor.

  Tüketici birlikleri dolandırılmak konusunda sürekli vatandaşları uyarsa da dolandırıcılar sürekli olarak yeni teknikler bulmayı başarıyor. Son dolandırıcılık yöntemi de özellikle hesaplara erişim sistemlerinin güvenliğini sorgulatacak türden bir sistem…

   

  Vatandaşın SIM kartı kopyalandı

  SIM kart kopyalanması ile dolandırılan son mağdurlar İstanbul ve Gaziantep illerinden… Vatandaşların kimlik fotokopileri ile SIM kart kopyalayan dolandırıcılar, internet bankacılığı üzerinden vatandaşların hesaplarını boşalttılar.  İstanbul’daki vatandaşın bir kaybı olmazken, Gaziantep’te bulunan vatandaşın 150 bin TL’LİK bir kayıp yaşadığı belirtildi.

   

  İstanbul’da yaşayan G.A …

  İstanbul’da yaşayan G.A, GSM bayisine gidiyor ve hattının kapatılarak yeni hat çıkarıldığını öğreniyor. Bunun üzerine hesabına girerek 35 bin TL parasının başkasına aktarıldığını gördüğü an bankasını arayarak transfer işlemini durdurarak mağduriyetini engelliyor.

   

  Mehmet Mutlu Azgın çok şanslı değildi

  Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki Mehmet Mutlu Azgın çok şanslı değildi ve durumu geç fark etmesi nedeniyle 150 bin TL’den oldu. GSM hattında sorun yaşadı ve bir bayiliğe giderek hattının kapatıldığını ve yeni hat çıkarıldığını öğrendi. Bunun üzerine Azgın, banka hesaplarını kontrol etti ve gördükleri karşısında şok yaşadı. Banka hesaplarında 110 bin TL parası bulunan Azgın eksilere düşmüş ve birikimini kaybettiğini anlamıştı. Hesabı incelediğinde bir saat içerisinde üç ayrı kişiye ‘’araç bedeli’’ olarak parasının gönderildiğini gördü. Dolandırıcılar 110 bin TL ile yetinmeyip 40 bin TL kredi çekerek, bütün kartlardaki limitleri de kullanmışlardı.

  Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, konu ile ilgili şikayetlerin geldiğini belirtti. Vatandaşların işlemler için birçok yere kimlik fotokopisi verdiğini belirten Koçal, GSM bayilerinin bu konuda dikkatli olarak kimliklerin aslını istemeleri gerektiğini belirtti. ‘’ Bunun sorumluluğu vatandaşa yüklenemez. Bu işin sorumlusu kesinlikle GSM bayileridir. Böyle bir durum için alınacak en iyi önlem kimlik fotokopisi verilirken, isim ve fotoğraf üzerine doğru kimliğin hangi işlemde kullanılacağı yazılmalıdır ve bu konu ile ilgili yargı kararı da var, kimliklerin korunma sorumluluğu bayiliklere aittir.’’ dedi.

   

   

  1 300x300 - Kimlik Fotokopilerine Dikkat!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ