son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Merakla Bekleniyordu ÖSYM Açıkladı “Başvurular Yarın…”

  Merakla Bekleniyordu ÖSYM Açıkladı “Başvurular Yarın…”

  Milyonlar Bekliyordu ÖSYM Açıkladı!

   

  ÖSYM, 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunu an itibariyle yayınladı. YKS için 1 Mart’ta başvurular başlayacak ve 21 Mart’a kadar başvurular devam edecek.

  ÖSYM, 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunu, http://www.osym.gov.tr web sitesinde yayınladı. Kılavuzda bulunan bilgilere göre, YKS’ye katılacak tüm öğrencilerin, Temel Yeterlilik Testine girmeleri zorunlu. Diğer oturumlar ise kişinin isteğine bağlı. 2017-2018 öğretim yılında son sınıfta okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli pozisyonda olanlar, ortaöğretim kurumlarını başarı ile bitirip mezun olmuş olanlar, 2018-YKS’ye katılabilecekler.  YKS için 1 Mart’ta başvurular başlayacak ve 21 Mart’a kadar bu başvurular devam edecek.

  YKS NEDİR?

  2 86 300x223 - Merakla Bekleniyordu ÖSYM Açıkladı "Başvurular Yarın..."

  Yeni eğitim öğretim yılında gerçekleşecek olan yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Adaylar iki farklı oturuma girecekler. İlk oturumda temel yeterlilik yer alacak.

  -Muhasebe odaklı, akıl yürütme, sayısal ve sözel bilgileri yani Türkçe’yi etkin kullanma, okuduğunu anlama… YKS’nin örnekleri diğer ülkelerde de bulunuyor.

  -İlk oturum 40 Matematik, 40 Türkçe sorularından oluşuyor. Bu sınav sonucuna göre adayların temel yeterlilik testi sonucu oluşturulacak.

  YKS’NİN FARKI NE?

  Eski sınav sistemi olan Yükseköğretime Giriş Sınavı ile Lisans Yerleştirme Sınavı sistemleri arasında 3 aylık bir zaman farkı bulunuyor. Sınava girecek adaylar mart ayında Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na girip daha sonra haziran ayında ise üniversite tercihlerini yapabilmek için beş ayrı oturumda gerçekleşen LYS sınavlarına katılıyordu. Yeni sistemin en büyük avantajı kendini burada gösteriyor.

  SINAVDA KAÇ SORU OLACAK?

  Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler YGS‘de Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri testlerinde 160 sorudan meydana gelen bir testten sorumluydular. YKS’de ise yalnızca 80 soru yer alacak. LYS’nin tahtını ele geçiren 2. oturum ise Matemaik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testi için 40 soru yer alacak. Yabancı dil sınavına katılacak öğrencilere ise 80 soru sorulacak.

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ