son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  PTT kargoları drone ile dağıtacak

  PTT kargoları drone ile dağıtacak

  Gelişen teknoloji ile birlikte PTT kargolarını artık drone ile dağıtmaya hazırlanıyor. 20 – 23 Eylül İstanbul 3. Havaalanında yapılacak olan Teknofest’te bir gösteri uçuşu düzenleyecek. PTT, ilk drone ile kargo dağıtma denemesini Bostancı – Adalar arasında gerçekleştirecek. PTT ayrıca Teknofest dışında Sapanca Gölü çevresinde de deneme uçuşu yapmaya hazırlanıyor. Gerekli izinler alındıktan sonra bu bölgede de drone ile deneme uçuşları yapılacak. PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, 2017 yılında yaptığı drone ile taşımacılık açıklamasını bu sene gerçekleştiriyor. Projede artık son aşamaya gelindi. Gerekli planlamalar yapıldı ve bundan sonraki süreçte deneme uçuşları yapılacak.

  PTT ilk denemesini su üzerinde gerçekleştirecek. Buna göre Bostancı – Adalar arasında ilk defa drone ile zarf, evrak taşımacılığı yapılacak. İkinci deneme ise Sapanca Gölü üzerinde yapılması planlanıyor. Gerekli izinlerin alınmasında son aşamaya gelindi. Bu iki denemede de başarılı olunduğu takdirde bundan sonraki süreçte çok daha hızlı ve hesaplı olan drone ile taşımacılık hayatımızda yaygınlaşmaya başlayacak. Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu özel droneları Altınay firması üretiyor.Üretilen bu dronelar tek bir merkezden kontrol edilecek.

  Geçtiğimiz sene PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik yaptığı açıklamada, “Drone ile kargo taşımacılığı yapmak istiyoruz. Bu teknolojiyi çok yakından tanıyoruz. İstanbul içerisinde 3 saatte giden kargo artık bu yöntem ile 20 dakika içerisinde gidebilecek. Bu hem zaman hem de nakit tasarrufu demek. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ