son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Sinop’ta yaşanan yunus ölümleri araştırılıyor

  Sinop’ta yaşanan yunus ölümleri araştırılıyor

  Sinop’ta yaşanan yunus ölümleri araştırılıyor

   

  Sinop’ta yaşanan yunus ölümlerine yönelik vatandaşlar tarafından görevlilere haber verilirken, görevliler tarafından yapılan analiz sonucunda, yunusların neden öldüğü belli olacak. Avlanma sezonunun son günlerinde Karadeniz ve Sinop kıyılarında telef olan yunusların sayısı her geçen gün artıyor.

  Kıyıda vatandaşlar tarafından bulunan yunuslar için ekiplere haber verildi. Olay mahalline giden ekipler tarafından ölüm nedenleri ve nereden geldiklerini tespit etmek maksadı ile yunuslardan doku örneği aldı.

   

  Araştırma Görevlisi açıklama yaptı

  Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı,” Yunus ölümlerine yönelik bilinen çok sebep var. Doğal ölümler olabileceği gibi hastalıklara bağlı ölümlerde söz konusu olabilir. Aynı zamanda balıkçı ağlarına takılarak da ölümler olabiliyor. Deniz memeleri bizlerle aynı besin kaynaklarını ele geçirmek için rekabet oluyor ve aynı ortamda buluşma olunca da böyle olumsuzluklar yaşanabiliyor. Tam olarak nedenin belirlenmesi için analizlerin yapılması gerekiyor. Analizlerle birlikte yunusların vücutlarının incelenmesi gerekir. Ağ ya da kurşun izi var mı? Hepsine bakıldıktan sonra net bir neden belirlenebilir. Biz aldığımız doku örneği ile yaşını ve genetiğini öğreniyoruz. Bir hastalıktan şüphelenirse mide, kalp, karaciğer gibi dokularından örnek alarak, Türk Deniz Araştırma Vakfı’na gönderiyoruz. Bizim ve vakfın araştırma sonuçlarına göre nedeni öğrenebileceğiz.’’ dedi.

  Özellikle hafta sonu onlarca yunusun Sinop kıyılarına vurması ve yunusların ölü olması, sonuçlar hakkında meraka neden oldu.

  1 300x300 - Sinop'ta yaşanan yunus ölümleri araştırılıyor

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ