son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Son Dakika: Meclis’te Seçim İttifakı Teklifi Kabul Edildi

  Son Dakika: Meclis’te Seçim İttifakı Teklifi Kabul Edildi

  secim ittifaki 300x183 - Son Dakika: Meclis’te Seçim İttifakı Teklifi Kabul Edildi

  Son Dakika: Meclis’te Seçim İttifakı Teklifi Kabul Edildi

  Siyasi partilerin seçim ittifakı için hazırlanan AK Parti ve MHP iş birliği ile hazırlanan, 26 maddelik kanun yasa teklifi Meclis Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP’nin oyları ile kabul edilerek yasalaştı. Teklif oylama sonucunda kabul edilirken, kuliste MHP ve CHP’li milletvekilleri arasında kavga çıktı.

  Anayasa Komisyonu’nda görüşülen teklif 15. ve 20. maddelerde yapılan değişiklikler sonucunda Meclis Genel Kurulu’na sevk edilmişti. Yasanın kabulü üzerine AK Partililer, Meclis’ten oylama sırasında hiç ayrılmayan MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi kabul sonrasında tebrik ettiler.

  Kabul sonrası AK Partililer görüşmeleri başından sonuna Meclis’te takip eden MHP lideri Bahçeli’yi tebrik ettiler.

  secim ittifaki 1 300x125 - Son Dakika: Meclis’te Seçim İttifakı Teklifi Kabul Edildi

  Yeni düzenlemeye göre…

  TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen seçim ittifakına yönelik maddelere göre, ittifakların her birine ait olan ortak oy sayısı; ittifakta bulunan partinin tek başına aldığı oy sayısı, ortak ittifak oylarının ilave edilmesi ile oy sayısı hesaplanacak.

  Kanuna göre, bir partinin başka bir partiyi destekleme yasağı kaldırılarak değişiklik yapıldı. Yeni yasaya göre ‘’ Siyasi partiler, tüzük ve programları dışında bir faaliyette bulunamaz.’’ olarak değiştirildi.

  İttifak ile seçime gidilebilecek

  Seçime katılmak için yeterliliğe sahip partiler, ittifak yaparak seçime katılabilecek ve ittifak yapan partiler kendi aday listeleri sunacak. İttifak yaparak seçime katılmayı planlayan partiler, seçimin başlangıç tarihten başlayarak 7 gün içinde Yüksek Seçim Kurulu’na genel başkanlarının imzalarını içeren protokolü teslim edecek.

  İttifak protokolünde unvanlar ve kanunlara aykırı olmayan hususlar yer alacak. Siyasi partiler, belirlenen aday listeleri teslim tarihinden üç gün öncesine YSK’ye bildirmek şartı ile ittifak protokolünden vazgeçebilecek. İttifakın iptali için başvurulan gün saat:17.00’ye kadar yeni bir değişiklik söz konusu olursa YSK’ye bildirilecek.

  YSK, seçimlerde belirleyici olacak ve seçim ittifakına yönelik bu hükmün uygulanmasına dair hususlar YSK tarafından belirlenecek.

  İttifak yapan siyasi partiler, seçim pusulasındaki yerleri belirlenirken kuraya ittifak olarak katılacak ve oy pusulasında yerleri yan yana yer alacak. İttifak unvanı belirlenememişse seçim pusulasında unvan bölümüne sadece ‘’İTTİFAK’’  yazılacak.

  Milletvekili Seçimi Kanunu‘nun, ‘’ Seçim çevresinde seçime katılan partinin geçerli oy sayısı, o çevrede partinin almış olduğu oy sayısını gösterir.’’ maddesine ilaveler yapıldı. İttifakların her birine ait olan ortak oy sayısı; ittifakta bulunan partinin tek başına aldığı oy sayısı, ortak ittifak oylarının ilave edilmesi ile partiye gelen pay oy sayısı hesaplanacak. Ortak oylardan gelen pay, partilerin tek başına aldıkları oy sayısına bölünecek ve çıkan katsayı ile ittifakın ortak oyu çarpılarak oy sayısı belirlenecek.

  secim ittifaki 2 300x157 - Son Dakika: Meclis’te Seçim İttifakı Teklifi Kabul Edildi

  Baraj hesabı belirlendi ve pusulalar tek zarfa konulacak

  Partilerden biri %10 barajını aşarsa, ittifaktaki diğer parti de barajı geçmiş sayılacak. Ayrıca bir baraj hesabı yapılmayacak.

  Kanunla; belediye, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerinde, bütün oy pusulaları tek zarf içerisine konulacak. Seçim bölgelerinde birleştirme söz konusu ise, oy pusulaları ayrı zarfa konulacak.

   

  1 300x300 - Son Dakika: Meclis’te Seçim İttifakı Teklifi Kabul Edildi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ