son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Sosyal Medya Hesapları Kullananlar Dikkat! Hem Sapık Hem de Dolandırıcı

  Sosyal Medya Hesapları Kullananlar Dikkat! Hem Sapık Hem de Dolandırıcı

  Sosyal Medya Hesabı Kullananlar Dikkat! Hem Sapık Hem de Dolandırıcı

   3 3 300x170 - Sosyal Medya Hesapları Kullananlar Dikkat! Hem Sapık Hem de Dolandırıcı

  Sosyal medya kullanımı her geçen gün arttıkça, buradan dolandırıcılık yapanların sayısı da ciddi bir yaptırım olmaması nedeniyle her geçen gün artıyor. Ufuk KARACA, Serpil EROĞLU ve Eliza Gözüyılmaz SABANCI, sosyal medya hesapları çalınan üç kişi… Hesaplarının çalınmasının ardından yaşadıklarını anlatıyorlar ve dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulunuyorlar.

   

  Sosyal medyayı aktif olarak kullanan diyetisyen

  27 yaşındaki Eliza Gözüyılmaz SABANCI, sosyal medyayı aktif olan bir diyetisyen ve yine bir gün sosyal medyada gezinirken, aldığı e-posta aracılığıyla hesabının ticari olarak görünmediğini ve verilen linki tıklamadığı taktirde hesabını kaybedeceği okudu ve linki tıklaması ile birlikte ‘’İnstagram şifreniz değiştirilmiştir’’ bildirimini aldı. 48 binden fazla takipçisi olan hesabını ne yazık ki kaybettiğini anlayan Sabancı, kurtarmak adına e-posta gelen adrese mesajlar gönderse de sadece İngilizce yanıtlar alarak, bir muhatap bulamadı.

  Hesabın çalınması ile birlikte Sabancı taklit edilerek; hesap üzerinden anketler paylaşıldı ve diyet hediye edileceği duyurusu yapıldı. Bununla da yetinmeyen hesap hırsızı, takipçilerden ‘’ Üssüz fotoğraf atın ve göğüs ile göbek bölgenizi gösterin’’ gibi taleplerde bulundu. 10 gün sonra Sabancı aranıldı. Kişi, hesabı çalan ekip ile anlaşmazlık yaşadığını ve 500 TL vermesi durumunda hesabını Sabancı’ya geri vereceğini söyledi. Sabancı, kişi korkutmayı başardı ve bir gün süren çaba sonunda hesabına yeniden kavuştu. Hesabını belli bir aradan sonra geri alan Sabancı, hesabına verilen zararı gördükten sonra yeni bir hesap açmak zorunda kaldı.

  1 5 300x174 - Sosyal Medya Hesapları Kullananlar Dikkat! Hem Sapık Hem de Dolandırıcı

  Amatör fotoğrafçı, 300 TL karşılığında hesabının satıldığını öğrendi

  42 yaşındaki Serpil EROĞLU, amatör bir fotoğrafçı ve daha fazla kişiye ulaşmak adına yapmaması gerekeni yaptı ve ücretsiz takipçi artırmayı sağladığını iddia eden sitelere girdi. Eroğlu için süreç başladı ve kısa süre içinde hesabının şifresi çalındı. Sadece sosyal medya hesabının değiştirilmediğini belirten Eroğlu ‘’Hemen hesap şifrem ve mail şifrem değiştirildi ve giriş yapamadım’’ dedi. Takipçilerinden aldığı uyarılarla çalınan hesabını takip eden Eroğlu, profil resminin kaldırıldığını ve üç yıllık fotoğraflarının yavaşça kaldırıldığını, en son kullanıcı adının değiştirildiğini belirtti. Şuan hesap aktif ve ayakkabı satışı yapılıyor. Eroğlu da çalınan hesabına mesaj atarak hesabı hakkında bilgi almak istedi ve hesabın 300 TL karşılığında alındığını öğrendi. Hesabı çalan kişiler, kaç yıllık emeğini sadece 300 TL ‘ye satmışlardı ve bu Eroğlu’nu fazlasıyla üzdü.

   

  Ufuk Karaca, hırsıza ulaştı

  30 yaşındaki Ufuk KARACA’da hesabını çaldıranlardan ve çalındıktan itibaren hesabının peşine düşerek, güzel bir dedektiflik yapmış. Karaca, kendi e-postası yerine eklenen e-posta adresini bularak; Facebook üzerinden hem hırsıza hem de annesine ulaştı, savcılğına gideceğini ifade ederek; hesabını geri almayı başardı.

   4 2 300x165 - Sosyal Medya Hesapları Kullananlar Dikkat! Hem Sapık Hem de Dolandırıcı

  Suç Tespit Edilirse Ceza Veriliyor

  Bilişim Hukukçusu Avukat Şebnem Ahi; ‘’Hesapları çalınan kişiler, sosyal medya platformuna bildiri yapmalı ve çözüm bulunamaması durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunmaları gerekir’’ dedi. Aynı zamanda, yaşanan maddi ve manevi zararlar için tazminat talebinde de bulunulabileceğini de aktardı.

  1 300x300 - Sosyal Medya Hesapları Kullananlar Dikkat! Hem Sapık Hem de Dolandırıcı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ