son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Vatandaşa Uyarı! Başvuran Muayene Ücretini Geri Alabilir

  Vatandaşa Uyarı! Başvuran Muayene Ücretini Geri Alabilir

  Muayene ucretini 1 300x177 - Vatandaşa Uyarı! Başvuran Muayene Ücretini Geri Alabilir

  Vatandaşa Uyarı! Başvuran Muayene Ücretini Geri Alabilir

   

  SGK, özel hastanelerin aldığı ücretleri belirlemiş durumda, tedavilerin belli bir ücreti var. Belirlenen ücretten fazlası alınmış durumda ise, basit yollarla bu ücretler geri alınabilir. SGK ile anlaşmalı özel bir hastanenin muayene ücreti sigortalı için 15 TL, devlette muayene ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiştir. SGK’nın belirlediği tedavi ücretinin %200’ü kadar özel hastane fark talep edebiliyor.

   

  Ücret, iki katına kadar

  Örnekle durumu anlatmak gerekirse, kadın doğum bölümü için özel hastaneye muayene giden bir hasta için 33.48 TL SGK ödüyor.  Özel hastane bu ücretin üstüne 66.96 liraya kadar ekstra ücret isteyebiliyor. Katkı payı 15 TL sabit ve muayene başına alıyor. Özel hastaneler fazla ücret aldığı için şikâyet ediliyor.

   

  İlave ücretler kontrol edilebilir

  Posta gazetesinin haberine göre, muayene, ameliyat ya da tedavi sonrası ödemeler için mutlaka detaylı bir fatura istenmelidir. Yani hizmet dökümü talep edilmelidir. Yapılan ödemenin doğru olup olmadığı SGK’nın internet adresine giriş yaparak, ‘’Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim?’’ bölümüne girilerek kontrol edilebilir. Yapılan ödeme fazla ise hastaneden mutlaka talep edilmelidir. Olumsuz verilen cevaplar için yazılı olarak dilekçe ile iadeli taahhütlü isteğinizi yineleyin.

   

  Şikayetler ile cezada kesilebilir

  Yazılı dilekçe ile talebinize de olumsuz cevap gelirse, hastaneyi SGK’ya bildirin. Bunun için il ya da ilçenizde bulunan SGK Müdürlükleri’ne başvurabilir. Böyle bir şansınız yoksa ‘’Alo 170’’ aranabilir. SGK ödediğiniz ücretin 5 katı kadar ceza kesebiliyor. Hastane yine de iadeyi kabul etmiyorsa ceza 10 katına çıkarılıyor.

   

  Hakem heyetlerine başvuruda yapılabiliyor

  Her türlü talebe rağmen cevap olumsuz olursa belirtilen adreste ‘’Hakem heyetine başvur’’ bölümü var. Bu başvuruda bulunmak için belli bir limit gerekiyor ve büyükşehirlerde limit 3 bin 610 TL iken, ilçe ve kasabada bu limit 2 bin 400 TL’ye düşüyor. Ödediğinizle SGK’den tedavi sonrası telefonunuza gelen mesajdaki tutarı karşılaştırabilirsiniz.

  1 300x300 - Vatandaşa Uyarı! Başvuran Muayene Ücretini Geri Alabilir

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ