son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Yeni Düzenleme! Makam Araçları Meclis’e Giremeyecek

  Yeni Düzenleme! Makam Araçları Meclis’e Giremeyecek

  Yeni Düzenleme! Makam Araçları Meclis’e Giremeyecek

   Makam Araclari 1 300x169 - Yeni Düzenleme! Makam Araçları Meclis’e Giremeyecek

  Meclis Güvenlikten Muaf Makam Sahipleri listesinde yapılan değişiklik nedeniyle, bazı makam araçları artık Meclis’e giremeyecek. yenilendi. Meclis Kampüsü’ne girebilecek makam araçları; yüksek yargı organlarının başkanları ile üyeleri, valiler, müsteşar, müsteşar yardımcıları, rektörler, belediye başkanları, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları rahat bir şekilde ve aranmadan girebilecek. Bu makamlar dışında, Vali yardımcıları, kaymakamlar, Sahil Güvenlik Komutanı dışındaki general ve amiraller, hakim, savcılar makam aracı ile Meclis’e giremeyecek.

  TBMM Başkanlık Divanı Toplantısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımında liste gündeme gelmiş; gerekli bilgi paylaşımı ve tartışmalar sonucunda Meclis Güvenliği açısından makam araçlarına sınırlama getirildiği belirtildi. Meclis Güvenlik Koordinasyon Kurulu tarafından liste güncellenip, kapsamda daraltma yapıldı. TBMM Başkanlık Divanı’nda karar onaylandıktan sonra, uygulamaya girecek.

  Meclis Kampüsü’ne daha önceden girebilen vali yardımcıları, kaymakamlar, hakim ve savcılar, genel müdürler, general ve amiraller makam araçları ile artık giriş yapamayacak.

  Makam Araclari 300x152 - Yeni Düzenleme! Makam Araçları Meclis’e Giremeyecek

  “Geleceği milletvekilinden randevu alacak”

  Salim Uslu konu ile ilgili açıklama yaparak Meclis’e girebilen makam aracı ve makam sahiplerine kısıtlama getirildiğini ve bu kişilerin görüşme öncesi geleceği milletvekilinden randevu alması gerektiğini söyledi. Uslu, ‘’Makam aracı ile önceden gelebilen vali yardımcısı ya da hakim, ziyaretçi otoparkına aracını bırakarak, normal ziyaretçi gibi Meclis’e gelebilecek. Cumhurbaşkanlığı için nasıl ki istenildiği zaman girilemiyorsa, artık Meclis’ de girilemeyecek.’’ dedi.

  Alınan tedbirlerin tasarrufu sağlamak ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması amacıyla getirildiğini bildiren Uslu ‘’Şoför, makam aracını park ediyor ve kışın kalorifer, yazın klima çalıştırıyor. Bu israfı engellemek gerekiyor. Meclis’e yönelik bir tehdit olması durumunda, bunundan altından kalkmak zor. Bu yüzden alınan kararlara vekillerinde uyması gerekiyor. Milletvekilinin istediği saatte misafirini içeri alması ciddi bir güvenlik açığıdır. ‘’ şeklinde açıklaması ile uygulamanın gerekçesini açıkladı.

   

   

  1 300x300 - Yeni Düzenleme! Makam Araçları Meclis’e Giremeyecek

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ