son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Filipinler’de etkili olan kasırga Çin’e ulaştı

  Filipinler’de etkili olan kasırga Çin’e ulaştı
  • Genel
  • 16 Eylül 2018
  • 0 YORUM
  • 80 KEZ OKUNDU

  Filipinler’de etkili olan ve 25 kişinin ölmesine sebep olan Mangkhut tayfunu Çin’e ulaştı. Filipinler’de günlerdir kendini gösteren ve 25 kişinin ölümüne, 100’den fazla kişinin de yaralanmasına neden olan kasırga, Çin sahiline de ulaştı. Çin’in güney kısmından ülkeye giriş yapan Mangkhut tayfunu, şiddetli yağış ve etkili rüzgarlarla önüne çıkan her şeyi silip süpürüyor.

  Filipinler’de ortaya çıkan tayfun, Hong Kong’da 100’den fazla kişinin de yaralanmasına neden oldu. Bu sabah itibariyle Çin kıyılarına da ulaşan tayfun sebebiyle Guangdong idarecileri alarm seviyesini kırmızıya çıkardı. Hong Kong’da ise sürekli anonslar yapılıyor. Radyo ve televizyondan yapılan anonslarda halkın evlerinden dışarı çıkmamaları istendi. Mangkhut tayfunu Filipinler’den Çin sahiline gelene kadar etkisini az da olsa kaybetti. Tayfunun Çin sahiline gelmesiyle birlikte rüzgarın saatteki hızı 150 km’ye düştü.

  Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre Mangkhut tayfunu, 2018 yılı içerisinde Çin’de görülen 22. büyük tayfun olduğu vurgulandı. Hong Kong Havaalanında ise 800 küsür uçuş iptal edildi. 100 binden fazla yolcu ise ertelenen bu uçuşlar sebebiyle mağdur oldu. Filipinler’de 25 kişinin ölümüne yol açan tayfun daha çok Nueva Vizcaya ve Cordilerra bölgelerinde etkili oldu. Yaşanan ölümler ise daha çok heyelanlar yüzünden gerçekleşti. Filipinler’de Mangkhut tayfunu kendisi göstermeden önce bölgede yaşayan 5 milyon kişiden 100 bini ülkenin farklı bölgelerinde barınaklara yerleştirildi. Ülkede tayfunun vermiş olduğu maddi hasarın ise inanılmaz boyutlara çıkacağı düşünülüyor.

   

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ