son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Küçük bir kodla Ipad ve Iphone’ununuz kilitlenebilir

  Küçük bir kodla Ipad ve Iphone’ununuz kilitlenebilir
  • Genel
  • 17 Eylül 2018
  • 0 YORUM
  • 63 KEZ OKUNDU

  Güvenlik uzmanı ve geliştiricisi olan Sabri Haddouche, Iphone ve Ipad’leri çökerten yani sistemsl kilitlenmelerini sağlayan tam 15 satırlık bir kod keşfetti. Bu kod sayesinde Iphone ve Ipad’leriniz kilitlenip yeniden başlatılıyor. Bu kod Safari isimli tarayıcı tarafından kullanılan WebKit motorunun bir açığından faydalanıyor. Sabri Haddouche, bu kod sayesinde Iphone ve Ipad’lerin arka planında bütün kaynakların kullanılıp tekrarlandığını ifade ediyor. Iphone ve Ipad’de tüm kaynakların aynı anda kullanılmasıyla sistem çöküyor ve cihazlarda büyük hasarlara yol açıyor. Aynı zamanda verilerinizde kaybolabiliyor.

  Haddouche’nin bu açıklamasından sonra pek çok güvenlik şirketi bu olayı araştırmaya koyuldu. Yapılan araştırmalar neticesinde bu 15 satırlık kod, IOS 12 beta sürümünü kullanan Iphone’ları dondurduğunu belirtti. Kanıtlanan bu durumdan sonra Apple şirketi, yakın zamanda yeni bir güncelleme getirerek bu sorunu ortadan kaldırması bekleniyor. Aksi halde pek çok kişi bu durum yüzünden mağdur olabilir. Bu kod ile kişisel verileriniz 3. Kişilere aktarılmıyor yani herhangi bir bilginiz çalınmıyor. Yalnızca sistemsel kilitlenmelere sebep olup cihazınızı yeniden başlatmak zorunda kalıyorsunuz. Tabi bu durumda cihazınızda kalıcı hasarlar bırakmasına sebep olabiliyor.

  Eğer tanımadığınız bir kişi size bilmediğiniz bir kod yollarsa ve sizde bu kodun kaynağını bilmiyorsanız gelen bu bağlantıyı reddetmeniz faydanıza olacaktır. Sabri Haddouche, Apple firmasını bu açık hakkında uyardı. Bu açığa sebep olan kodu ve yöntemi firmaya iletti. Apple ise Haddouche’a teşekkür ederek yeni güncellemede bu sorunu halledeceklerini açıkladı.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ