son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Reklam Kurulu, avukatlık bürolarına ceza yağdırdı

  Reklam Kurulu, avukatlık bürolarına ceza yağdırdı
  • Genel
  • 17 Eylül 2018
  • 0 YORUM
  • 47 KEZ OKUNDU

  Son zamanlarda birçok avukatlık bürosu, icra tehdidi ile gönderdiği mesajlara Reklam Kurulu dur dedi. Reklam Kurulu tarafından icra tehdidi ile vatandaşa baskı yapan ve tehdit eden birçok avukatlık bürosuna idari para cezası ile reklam durdurma cezası uygulandı. En son Reklam Kurulu icra tehdidi mesajları yüzünden bir avukatlık bürosuna tam 31 bin 176 TL idari para cezası kesti. Ayrıca reklam durdurma cezası da verildi.

  Reklam Kurulu, 274 sayılı toplantıda daha önceden vatandaş tarafından şikayet edilen bir avukatlık bürosu hakkında kararını açıkladı. Alınan bu kararda, “Son uyarı, ödeme yapmak için arayın, evinize icra memurları göndereceğiz.” Gibi tehditlerde bulunan avukatlık bürolarının gözünün yaşına bakılmadı. Kurul tarafından en son bir avukatlık bürosuna 31 bin 176 lira ceza kesildi.

  Avukatlık bürolarının bu tür yollara başvurması, Avukatlık Kanunu’nun 55. maddesine göre suçtur. 55. maddeye göre, “Avukatların iş alabilmeleri için reklam yapmaları kesinlikle yasaktır.” denilmektedir. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Aziz Koçal’da bu durum hakkında açıklamalarda bulundu. Aziz Koçal yaptığı açıklamada, “SMS aracılığıyla vatandaşların rahatsız edilip haciz yoluyla tehdit edilmesi kesinlikle suçtur. Bilindiği üzere icralık olan vatandaşlara borçları olduğu ve ödenmemesi halinde haciz işlemlerinin başlatılacağını dair mesajlar gidiyor. Son zamanlarda avukatlık bürolarından vatandaşlara atılan SMS’lerde ciddi bir artış yaşandı. İnsanların bu denli rahatsız edilmeleri kabul edilemez. Bu bir tacizdir. Avukatlar tarafından sürekli tehdit edilen vatandaşlarımız, atılan mesajın görüntüsünü alıp Reklam Kurulu’na ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yollayabilir.” dedi.

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ