son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Yapay trans yağlar Kanada’da yasaklandı

  Yapay trans yağlar Kanada’da yasaklandı
  • Genel
  • 19 Eylül 2018
  • 0 YORUM
  • 28 KEZ OKUNDU

  Kanada Sağlık Bakanlığı, hidrojenize edilmiş yapay trans yağların kullanımını yasakladı. Piyasadaki yapay trans yağlı ürünlerin çekilmesi için ise 2 sene süre verdi. Kanada’nın aldığı bu karardan sonra piyasadaki yapay trans yağlı ürünler çekilmeye başlandı. Sağlık Bakanı Ginette Petitpas Taylor yaptığı açıklamada, “An itibariyle bakanlığımızın aldığı karar neticesinde, yapay trans yağın kullanımını yasakladık. Kanada’da üretilen ürünlerin yanı sıra ithal edilen ürünlerde de yapay trans yağ kullanılmayacak.” şeklinde konuştu.

  Kanada’da en çok görülen rahatsızlıkların başında gelen kalp rahatsızlığına önlem amacıyla bu kararın alındığı öğrenildi. Sağlık Bakanı Taylor, “Bu tür trans yağlar kalp hastalıklarının en önemli sebeplerinden birisi. Trans yağlar, kandaki kolesterol seviyesini yükseltiyor. Aynı zamanda kalp rahatsızlıklarında karşı koruyan iyi kolesterolünde düşmesine neden oluyor. Kanada’da sağlıktan sorumlu yegane kişi olarak, en büyük sorunumuz olan kalp rahatsızlıkları konusunun üzerinde çok duruyorum. Bakanlık olarak almış olduğumuz bu kararın, tüm Kanada halkını koruyacağına inancımız tam.” açıklamasında bulundu.

  Yapay trans yağ içeren gıdalar ise piyasada 2 sene içerisinde çekilecek. Tüm üretici firmalara Kanada Bakanlığı tarafından bilgi verildi. Üretici firmalar, yapay trans yağı artık listelerinden çıkaracak. Bakan Taylor yaptığı açıklamada, 20 Eylül 2020 tarihinden sonra Kanada’da yapay trans yağlı ürünler olmayacağını vurguladı. Yapay trans yağlar yani sentetik yağlar, bitki yağlarının hidrojen vasıtası ile ısıtılarak elde edilmesinden meydana gelir. Satış fiyatı çok hesaplı olduğundan dolayı pek çok firma bu sentetik yağları kullanıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ