son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Yer Altına Kurulan Üs Türkiye’nin Kalbi Olacak!

  Yer Altına Kurulan Üs Türkiye’nin Kalbi Olacak!

  Yer Altına Kurulan Üs Türkiye’nin Kalbi Olacak!

   

  Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’nde bulunan verilerin olağanüstü bir durumdan etkilenmemesi için, başkente ‘’çok gizli’’ bir merkez kuruluyor. Kamuya ait olan stratejik veriler, yer altında kurulan gizli bir tesiste depolanarak, saklanacak.

  Türkiye, doğal afet, savaş, siber saldırı gibi hiçbir olumsuzluktan etkilenmeyerek, kamu kurumları arasındaki veri akışı kesintiye uğramadan devam edecek. Yüksek güvenlikli ve stratejik bir merkez haline getirilecek merkez için harekete geçilerek; Ankara’da inşa edilmesine karar verildi.

   

  Üs, 308 dönümlük bir alana kurulacak 

  Akşam Gazetesi’nden ’dan Miray Çimen’in haberinde, elektromanyetik ya da nükleer saldırılardan bile etkilenmeyecek olan merkez, dört bölümden oluşacağı belirtti.  Bölümlerden bir tanesi olan ‘’Zone-1’’ yerin altına gömülerek koruma altına alınacak. Ankara’da kurulacak olan üs, 308 bin dönümlük bir alana kurulacak ve herhangi bir saldırı anında savunma sistemi devreye girecek ve kendini dış etkenlere kapatacak.

   

  Üs için görev yapacak çalışanlar için, yaşam alanı…

  “Zone-1” adı verilen bölümde çalışanlar için, dışarı ile irtibat kesilmesi durumunda hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan aylarca rahatlıkla çalışabilecek. Bu nedenle yaşam alanından su tanklarına, sağlık merkezinden gıda depolarına kadar her türlü detay düşünülerek; ihtiyaçlar düşünülerek tesis kurulacak.

   

  Merkez Ankara olacak!

  Haberleşme Genel Müdürü Kılıç, konu ile ilgili detaylar hakkında bilgilendirme yaparak ‘’ Kamu kuruluşlarındaki veriler, bu tesise taşınacak. ’Güvenli alan’ ilan edilerek, etrafında konut ya da yerleşim alanları kurulmasına izin verilmeyecek. Fiber alt yapı güzergahında olacak ve iki farklı coğrafyaya yedekli yapı kurulacak. Yeri ise üssün, güvenlik açısından gizli tutulacak. Zamanla özel sektörün verilerini koruma altına almayı planlıyoruz.’’ dedi.

   

  İlerleyen zamanlarda 4İDN kurulumu yapılacak

  İnternet Değişim Noktası adı verilen uygulama Ankara ve İstanbul’da olmak üzere öncelikle iki tane kurulacak. İlerleyen zamanlarda 4İDN daha kurularak, Orta Asya’ya çıkmak için Güneydoğu 1 tane, Doğu’ya doğru Kafkaslar’a doğru 1 ve belki de Akdeniz’de Kıbrıs’a 1 tane kurulacak.

  1 300x300 - Yer Altına Kurulan Üs Türkiye’nin Kalbi Olacak!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ