son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Zorunlu sigorta başlıyor

  Zorunlu sigorta başlıyor

  Zorunlu sigorta başlıyor

  Zorunlu sigorta kapsamına, binalarda bulunan asansörlerde alınacak. Zorunlu sigorta kapsamında sadece bina sahipleri bulunmuyor. Asansör bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşlarda dahil edilecek.

  Türkiye’de bulunan asansör sayısı 477 bin üzerinde olduğu belirtiliyor. Bunların yaklaşık 90 bini yapılan denetimlerde tehlikeli bulundu ve uygunsuz oranı asansörlerde %30’un üzerinde olarak belirlendi. Bu veriler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı harekete geçirerek, asansör kazaları nedeniyle bedeni zararlara karşı zorunlu sigorta çalışmalarına başladı.

  Bina sahipleri ya da yöneticiler zorunlu sigorta yaptıracak

  Asansör kazalarına karşı bina sahipleri ya da yöneticiler zorunlu sigorta yaptıracak. Asansör sigortası kapsamında, asansör kazası sonucu sakatlık ya da ölüm durumda, sakat kalanlara sakatlık tazminatı; ölenlerin de ailesine vefat tazminatı ödenecek. Kaza nedeniyle oluşacak sağlık giderleri de sigorta kapsamında gerçekleşecek. Asansör bakımı, montajı, tamiri gibi işlemleri yapan kurumlarda sorumluluk sigortası yaptırmak zorunda olacak. Asansörlerin kontrol, bakım ve montaj işini yapan kurumlara yönelik sorumluluk sigortası için sigorta sektöründeki firmaların görüşleri alınmaya başlanırken, kazalara karşı olan sorumluluk sigortası ise henüz taslak aşamasında olduğu için görüşe alış verişine başlanmadı.

  Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğine göre uzmanlar, asansörler için bakım, montaj, muayene gibi sorumlulukları olan kurumların sorumluluk sigortası yaptırmasının mesleki sorumluluk adına gerekli olduğunu belirtirken; sigortası olmayan kurumların yetkileri belediyeler tarafından durdurularak, kontrol sağlanacağının da kapsamda olduğu belirtildi.

  1 300x300 - Zorunlu sigorta başlıyor

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ